معرفی کتاب مجمع دیوانگان عبدالحسین صنعتی زاده کرمانی

به نام خدا

 

      اگر برخی قصّه ها و افسانه های ملّی را که در آن ها اندیشه ی دور پرواز مردم ایران ، جهانی زیبا و محسود و برون از دسترس آفریده است ، به حساب نیاوریم ، ظاهراً این کتاب نخستین « اوتوپیا » ( مدینه ی فاضله ) در زبان فارسی است . این اتوپیا در فروردین 1303 در تهران منتشر شده است و نام آن با توجه به مضمون یک مصراع از غزل سعدی که می گوید : " خلق مجنون اند و مجنون عاقل است " اختیار شده است .

نویسنده خواننده را به مجمع دیوانگان می برد :

در یکی از روزهای آخر سال دیوانه ای بالای دیوار رفته و در ازای دو کاسه ی مسی روزنامه ها ی آن روز و تقویم سال نو را از روزنامه فروش می خرد . دیوانگان از فرا رسیدن سال نو باخبر می شوند و تصمیم می گیرند که موقتاً عاقل باشند تا  بتوانند مثل دیگران سال نو را به آزادی جشن بگیرند . شب هنگام بر اساس نقشه ای که از پیش طرح کرده اند  از دارالمجانین بیرون می روند و سر به صحرا می گذارند . در میان آنان پیرمردی است زنده دل که از روزی که به دارالمجانین آمده یک کلمه سخن نگفته و به پیر لال معروف است . دیوانگان عربده جویان به نیم فرسنگی شهر می رسند نزدیک کلبه ی درویشی که پشت پا به دنیا زده و روز و شب به عبادت مشغول است . درویش با مشاهده ی گروه دیوانگان به بالای درخت می رود و ناگهان پیر لال ، لب به سخن گشوده سخنانی می گوید . حاصل سخنان این است که همه جا دارالمجانین است و این جامعه ، محبس تنگ و تاریکی است که عقول بشری در آن محبوس است ولی انسان در این حبس در فکر رهایی خود نیست . با این همه نوع بشر گاهی جست و خیزهایی می کند که موجب تغییرات عمده در وضع زندگانی مردم شود .  پیر مرد پس از این بیانات به یارانش پیشنهاد می کند که به سوی آینده سفر کنند . آن گاه با استفاده از هیپنوتیزم آن ها را به « کشور خرد » می برد و ترقیات دوهزار سال بعد را به آنان نشان می دهد . این مسافرت روح و روان شرطش ترک افکار کنونی و خلع عادات و تقلید ها ، توشه اش تصفیه ی طبیعت و تزکیه ی قوا و تقویت احساس و ترویج روح ، بلیطش خیرخواهی نوع بشر ، مخاطراتش سوء ظن ، اخلاق ناستوده ، کهنه پرستی ، طمع و حرص غرور علمی و افتخار به حسب و نسب و ثروت پرستی است .

اینجا شهری است که تمام کشورهای دنیا در آن از روی نمره تعیین می شوند . زبان ساکنین آن به اندازه ای سهل و سریع است که در چند دقیقه مطالب را به هم می فهمانند . در این جا حقیقت و آزادی و سعادت سایه انداخته ، هیچ گونه خیانتی واقع نمی شود و عموم مردم در آسایش اند . لباس زن و مرد یکی است و امتیازات از میان مردم رخت بربسته . مردم همه سالم و چهره ها همه گشاده است . تمام عوامل طبیعت چون باد و باران و جزر و مد مقهور اراده ی بشر است .این جا بهشت موعود است . سالی یک مرتبه ، در روز عید نوروز کنفراس عمومی در کوه های لبنان تشکیل و کشفیات و اختراعات آن سال در معرض افکار عمومی گذارده می شود . میلیون ها نفوس از اقطار جهان  در این جشن شرکت می کنند و شعار آن ها این است :

ما آدم هستیم / اشرف مخلوقاتیم / راستی و محبت روش ماست / علم نگهبان ماست / برادری با همه نسبت ماست و برابری با همه حَسَب ماست .

   از قضا از جمعی از دیوانگانی که در این جمع حاضرند ، حرکاتی ناشایست سر می زند و آن ها را به تیمارستان می برند که با تیمارستان های معمولی فرق دارد . کسانی را برای معالجه به آن جا می برند که وظایفشان را به درستی انجام نداده اند یا پایبست خرافات اند . شخص بیگانه و ناشناسی هم در دارالمجانین پیدا می شود که در اصل همان پیر درویشی است که هنگام تشکیل مجمع دیوانگان از ترس بالای درخت رفته بود و او را مجازات می کردند چون انزوا اختیار کرده ، مأموران به او می گویند : برخیز که دنیای امروز دنیای اجتماع و کار است و بیکاری مخصوص مردگان است .

در این هنگام نگهبانان دارالجنانین سر می رسند و دیوانگان را از عالم خواب بیدار می کنند . دیوانگان دو باره خود را زیر شلاق های ظلم و ستم نگهبانان می بینند .

   جلد دوم کتاب با شرح  و توصیف رنج های درونی درویشی که به اتفاق دیوانگان به « کشور خرد » رفته است ، آغاز می شود . او دریافته که عمری بیهوده تلف کرده و ریاضت و گوشه گیری کار ابلهانه ای بوده است . باید در میان مردم زیست و به سود مردم کار کرد . . پس صومعه را ترک کرده و به شهر می آید و به باغبانی مشغول می شود . اما اشتیاق دیدار پیر لال پیوسته او را رنج می دهد و بالاخره در دارالمجانین با او ملاقات می کند . بار دیگر نوروز فرا می رسد و دیوانگان دوباره فرار می کنند و پیر لال باز آنان را به سفر می برد ولی این بار سفر آنان به « دوره ی خورشیدی» است . در این دوره دنیا به ترقیات محیرالعقولی دست یافته . مردم دیگر نیازی به سخن گفتن ندارند و برای بیان مقصودشان از موسیقی استفاده می کنند ...

در این جا ناگهان رشته ی داستان بریده می شود و رمان ناتمام مانده و پیش بینی این که نویسنده چگونه می خواسته آن را به پایان ببرد ، دشوار است . تردیدی نیست که نویسنده تحت تأثیر آثار مشابه اروپایی بوده است . نسج خیالبافی داستان چندان قوی نیست اما چهار چوبه ای که داستان در آن گنجانه شده بسیار جالب است و می توان گفت اصیلترین عنصر داستان همین است . به هر حال پیدایش این رمان نوید می دهد که ادبیات ایران از مرحله ی بحث و جدل قدم فراتر نهاده و دارد به سوی آفریدن آرمان و تصویر منظور می گراید .

 

 

منبع : http://molavi262.com

 

 

/ 2 نظر / 190 بازدید
م. عبدالهي

سلام. از مطالبي كه در باره "مجمع ديوانگان" نوشته بوديد، تشكر مي كنم. من مدت ها به دنبال كتاب بودم تا سرانجام جلد نخست آن را به دست آوردم. آيا شما جلد دوم را در اختيار داريد و در اين صورت ممكن است كه لطف فرموده آن را در اختيار من هم قرار دهيد؟ بسيار ممنون خواهم شد. هم چنين آيا از كتاب "رستم در قرن بيست و دوم" به قلم همين صنعتي زاده، اطلاعي داريد؟ باز هم ممنون.

زهرا

ممنون خوب بودوقابل استفاده ی من تشکرمیکنم