دانستنی های تاریخی

 

شهر ری با قدمتی هفت هزار ساله :

 

ری نه تنها از قدیمی ترین شهرهای ایران بلکه از قدیمی ترین شهرهای جهان است . نام آن در کتیبه بیستون (متعلق به داریوش هخامنشی  ) به صورت راگا آمده است اما آثار به دست آمده از آنجا نشان می دهد که شهر ری بیش از هفت هزار سال پیشینه ی تاریخی دارد ودر دوره ی نه چندان کوتاه پایتخت ایران بوده است . تاریخ بنای این شهر به زمانی باز می گردد که اقوام آریایی شروع به شهر سازی در ایران کردند و در زمان مادها نیز ری از تمام شهرهای امپراتوری آنان بزرگتر بود . ری از نظر قدمت با نینوا و بابل هم عهد است . یکی از مهمترین بخش های معماری شهر ، در روزگار گذشته دژ و یا قلعه هایی بود که بادیوارهای طویل دور تا دور شهر ساخته می شد و همیشه تعدادی نگهبان و دیده بان درباورهای آن حاضر بودند تا از شهر محافظت کنند . به عنوان نمونه می توان از دژرشکان نام برد . در دامنه های کوه بی بی شهر بانو و درست زیر باروی رشکان از میان صخره ها چشمه ای می جوشد به نام چشمه علی که هشت هزار سال قدمت دارد . نام باستانی این چشمه سورینی بوده و منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است.اما بعدها به نام امام اول شیعیان علی (ع) به چشمه علی معروف شد . کنار چشمه ،تپه ای وجود دارد که در کاوش سال های 1313 تا 1315 به سرپرستی «اریک اشمیت » که برای موزه هنرهای زیبای بوستون و فیلادلفیا در آمریکا انجام شد ، از آن آثار زیادی بدست آمد . سفال های منقوش چشمه علی که دارای چهار نقش انسانی ، حیوانی ، هندسی وگیاهی است ، هر کدام حامل پیام خاصی است . نتیجه کاوش های اشمیت همچنین کشف سه دوره فرهنگی ، شامل لایه ها و آثار دوره های اسلامی ، اشکانی و پیش از تاریخ بود .

 

منبع :  نشریه کانون تاریخ فرهنگسرای شفق

 

 

  منبع :تصاویر  آثار شهر ری از وبلاگ نوبهار زندگی

 

آتشکده و تپه میل

آتشکده میل

        تپه  باستانی میل

 

برج طغرل

برج طغرل

برج طغرل

۳. برج طغرل از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان می‌باشد. ارتفاع برج حدود ۲۰ متر می‌باشد (بدون احتساب گنبد مخروطی شکلی که امروزه اثری از آن نمانده) به عقیدهٔ برخی از کارشناسان این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب بر روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد.


 

باروی ری

 

۲. باروی ری قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد که احتمالا مربوط به دوره مادها می باشد، ری بعد بر اثر زلزله خراب شد و سلوکوس اولین جانشین اسکندر آن را از نو آباد گردانید. باروی ری، دیواری است با کاربرد دفاعی که در دوره حکومت اشکانیان دورتادور شهر را در بر می‌گرفته و هم‌اکنون تنها حدود ۳ کیلومتر از بقایای این دیوار که قسمتی از آن بر روی صخره چشمه علی واقع شده باقی مانده است. این بارو دارای وسعتی در حدود ۱۸۰۰*۲۵۰۰ متر است.

کتیبه

 . چشمه‌علی از میان صخره‌اى بزرگ خارج شده و به سوى جنوب و سپس جنوب شرق جاری است. نام باستانی این چشمه سورینى بوده است که احتمالا منسوب به دودمانی بزرگ در دورهاشکانیان و ساسانیان است. بعدها به نام امام اول شیعیان علی
به چشمه على معروف شد.

ایرانیان باستان این چشمه را سورنا می‌نامیدند؛ زیرا در کنار معبد آناهیتا قرار داشته
است‌.

قدمت چشمه‌علی به حدود8000سال پیش بر می‌گردد، زمانی که نخستین اجتماع در کنار چشمه‌ای دایمی واقع بربالای تپه‌ای گرد آمدند.

به استناد روایت‌های مختلف مادرزرتشت نیز در این مکان متولد شده است‌

 

 

 

 

/ 1 نظر / 21 بازدید
payam-resan

با سلام وبلاگ جالبی دارید از شما دعوت می کنیم لینک مطالب وبلاگ خود را برای ارسال رایگان به گروه و بازدید بیشتر در بخش لینکهای میهمان ثبت نمایید ::: رنک 2 گوگل :::